През последните години сме свидетели на тревожни изменения в климата - екстремни температури през лятото, предизвикващи горещи вълни, засушавания и пожари; поройни валежи, причиняващи наводнения. На местно ниво започна да се работи все по-активно от една страна за смекчаване на климатичните промени, а от друга - за адаптиране към тях. Антропогенното въздействие върху климата, резултат главно от изгарянето на изкопаеми горива, трябва да бъде силно ограничено, за да се намали отделянето на парникови газове в атмосферата. Сградите са причина за близо 40% от емисиите на парникови газове и към тях следва да бъдат насочени значителни усилия от страна на националните и местни власти. Хабитат България работи над 20 години за подобряване на жилищните условия, повишаване на енергийната ефективност, елиминирането на жилищната и енергийна бедност. От 2014 година организацията е основател на Коалиция за подобряване на жилищните условия в България "Достоен Дом", а от октомври 2023 г. стана член и на Коалиция за климата - България. Ето защо от юли 2024 г. бюлетинът на Хабитат България ще представя повече информация за връзката между жилищните политики и политиките за смекчаване и адаптиране към изменението на климата.
61-та сесия на Междуправителствения панел за климатичните промени (IPCC) на ООН, която ще се проведе в София в периода 27 юли - 2 август 2024 г. IPCC е организация, създадена през 1988 г. от Световната метеорологична организация (СМО) и Програмата на ООН за околната среда (UNEP). Тя има за цел да предоставя на правителствата на всички нива научна информация, която те могат да използват за разработване на политики за климата, както и да изготвят доклади, които са ключов принос в международните преговори за изменението на климата. В момента има 195 членове, които доброволно отделят времето си като автори на IPCC, за да оценят хилядите научни статии, публикувани всяка година, с цел да предоставят изчерпателно обобщение на това, което се знае за двигателите на изменението на климата, неговите въздействия и бъдещи рискове и как адаптирането и смекчаването могат да намалят тези рискове. МОСВ координира и сателитна програма с поредица от събития, за да привлече вниманието на обществеността и учени, общини, бизнеси към проблемите на климата в България и Черноморския регион.
На 30 юли 2024 г., в София ще се проведе Национална конференция „Климатичните политики като възможност за инвестиции в развитие на градската среда“, насочена към общините.
На 31 юли 2024 г., Коалиция за климата инициира дискусия на тема „Защо е важно научните съвети за климата да функционират по най-високите научни стандарти?“
Борбата с изменението на климата е от първостепенно значение за бъдещето на Европа и света. Европейският пакт за климата превърна в законодателство целта на ЕС за постигане на неутралност по отношение на климата до 2050 г. Тази цел е продължение на ангажимента, поет от ЕС и неговите държави членки при подписването на Парижкото споразумение през 2015 г. и Зелената сделка/ Европейският зелен пакт, 2019 г., който има за цел постоянно намаляване на парниковите газове и постигане на климатична неутралност до 2050 г. въз основа на трансформиране на ЕС в модерна, ефективно използваща ресурсите и конкурентоспособна икономика, в която никой не е изоставен. За постигането на целите за климата ЕС прие пакет от законодателни промени Подготвени за цел 55.
В България рамката на националната климатична политика се дава със:
На местно ниво, климатичните политики следва да бъдат заложени в:
КЛИМАТИЧЕН РЕЧНИК
Партньорството на Хабитат България с Европейската климатична фондация подкрепя застъпническите дейности, които организацията изпълнява в процеса на ускоряване на енергийното обновяване на жилищата и преодоляването на енергийната бедност на домакинствата, в рамките на новите климатични политики и механизми на ЕС за подкрепа.
Този бюлетин е подготвен от Хабитат България по проект “Достъп до енергийно обновяване”, реализиран с финансовата подкрепа на Европейската климатична фондация. За допълнителна информация посетете https://hfh.bg/.
Тази платформа е разработена по проект „Създаване на мрежа и инструменти за комуникация и взаимодействие между администрация и граждани за отговорни жилищни решения“, изпълняван от Фондация “Подслон за човечеството” (Хабитат България) в партньорство с Министерство на регионалното развитие и благоустройството. Осъществява се с финансовата подкрепа на Оперативна програма „Добро управление“, съфинансирана от Европейския съюз чрез Европейския социален фонд. www.eufunds.bg
Тази платформа е разработена по проект „Създаване на мрежа и инструменти за комуникация и взаимодействие между администрация и граждани за отговорни жилищни решения“, изпълняван от Фондация “Подслон за човечеството” (Хабитат България) в партньорство с Министерство на регионалното развитие и благоустройството. Осъществява се с финансовата подкрепа на Оперативна програма „Добро управление“, съфинансирана от Европейския съюз чрез Европейския социален фонд. www.eufunds.bg