В Румъния има най-малко 64 000 семейства, съответно над 200 000 румънски граждани, които живеят в неформални селища, обикновено в покрайнините на села и градове. Данните са от проучване на Министерството на регионалното развитие на Румъния, проведено през 2015 г., но се счита, че тази цифра е поне двойно по-голяма.
От 2007 г. граждански организации и държавни структури работят активно за създаването на законова рамка, свързана с жилищни територии с преобладаващо незаконно строителство. В резултат на това през 2019 г. е обнародван Закон 151/2019 относно неформалните селища в Румъния. През 2020 г. са изготвени и съответните нормите за прилагане на този закон.
В Закон 151/2019 е включена и дефиниция на неформално селище: група от най-малко 3 спонтанно застроени жилища, обитавани от лица или семейства, представители на уязвими групи (определени съгласно Закона за социално подпомагане № 292/2011) и които нямат законни права върху сградите, които обитават.
Идентифициране и регистриране на неформални селища:
Органите на държавната и местната администрация си сътрудничат с Министерството на регионалното развитие и публичната администрация, като предоставят необходимата информация и прилагат мерки в своята област на компетентност, така че идентифицираните неформални селища да бъдат приоритет в жилищните планове и политики, за да им се осигури достъп до инфраструктура, услуги и безопасност.
Приоритетните мерки включват:
Действия на местно ниво:
Кметът, чрез специализираните структури по градско планиране, контрол на строителството, социалното подпомагане и общественото здраве, както и местната полиция, има следните задължения:
Местна техническа комисия:
Местната община осигурява организацията и функционирането на комисия за координиране на прилагането на необходимите мерки за подобряване на условията на живот на жителите на неформалните селища, методологична и оперативна подкрепа за органите на местната публична администрация, мониторинг на изпълнението.
В резултат на двегодишно проучване и подготовка през 2020 г. стартира първия пилотен проект за легализиране на неформално селище. Това е маргинализиран градски квартал, с жители с ниски и несигурни доходи, живеещи в изключително лоши жилищни условия, в нелегални жилища. Целта е да се подпомогнат жителите да легализират имотите си, като в същото време кварталът се преструктурира с цел да се подобри инфраструктурната обезпеченост.
Проектът се изпълнява в рамките на 18 месеца и включва: детайлно проучване и анализ на нуждите на общността, градоустройствено планиране и нов ПУП, така че семействата, чиито имоти са незаконни да могат да получат подкрепа, за да ги легализират и да се сдобият с документ за собственост на земята.
Повече за този пилотен проект може да намерите тук: https://locuireinformala.ro/calnic-pilot-project/
Хабитат България и международната мрежа на Habitat for Humanity стартираха петгодишна застъпническа кампания (2023 - 2027 г.), наречена Home Equals, която цели промени в политиките на местно, национално и глобално ниво, за да се увеличи достъпът до адекватни жилища на хората, живеещи в неформални селища.
Като част от кампанията Home Equals, Хабитат България се застъпва за обновяването на неформалните селища и обезпечаването им с базови услуги и инфраструктура. По данни на НСИ от “Преброяване 2021” – 266 720 души са се определили като роми, голяма част от които живеят в незаконни жилища.
Първият по рода си доклад на Habitat for Humanity и Международният институт за околна среда и развитие (IIED), представя модел на ползите, които биха били реализирани по отношение на икономическия растеж, доходите, здравеопазването и образованието, от тези жилищни подобрения.
Докладът установява, че в някои страни брутният вътрешен продукт (БВП) и доходът на глава от населението ще се увеличат с до 10,5% и че всяка година в световен мащаб могат да бъдат спасени приблизително 730 000 живота – повече от броя на смъртните случаи, които биха били предотвратени годишно чрез изкореняване на маларията. Според модела допълнително 41,6 милиона деца ще бъдат записани в училище. Това е едно от всеки шест деца в света, които не посещават училище.
Повече за проекта може да намерите тук: https://www.habitat.org/home-equals
Този бюлетин е подготвен от Хабитат България. За допълнителна информация посетете платформа “Общински жилища” - място за дискусии и споделяне на полезни материали и документи, свързани с управлението на общинските жилища: http://obshtinskidom.bg/
Тази платформа е разработена по проект „Създаване на мрежа и инструменти за комуникация и взаимодействие между администрация и граждани за отговорни жилищни решения“, изпълняван от Фондация “Подслон за човечеството” (Хабитат България) в партньорство с Министерство на регионалното развитие и благоустройството. Осъществява се с финансовата подкрепа на Оперативна програма „Добро управление“, съфинансирана от Европейския съюз чрез Европейския социален фонд. www.eufunds.bg
Тази платформа е разработена по проект „Създаване на мрежа и инструменти за комуникация и взаимодействие между администрация и граждани за отговорни жилищни решения“, изпълняван от Фондация “Подслон за човечеството” (Хабитат България) в партньорство с Министерство на регионалното развитие и благоустройството. Осъществява се с финансовата подкрепа на Оперативна програма „Добро управление“, съфинансирана от Европейския съюз чрез Европейския социален фонд. www.eufunds.bg